Z okazji Dnia Kobiet wszystkim kobietom – tym młodszym i tym starszym chciałabym złożyć najserdeczniejsze życzenia. Z tej właśnie okazji postanowiłam wreszcie zaprezentować Wam post o kilkunastu książkach, specjalnie dla pań. Zestawienie dla chłopaków już od kilku lat można znaleźć na blogu, więc nie mogło zabraknąć czegoś dla kobiet. Jeśli więc szukacie historii o silnych kobietach opartych na faktach lub może ciekawego erotyku, fantasy lub może naprawdę dobrej młodzieżówki, to zapraszam na 21 książek dla kobiet – młodszych i starszych.
Książki o silnych kobietach oparte na faktach
1. Czas Motyli – Julia Alvarez
Fabularyzowana powieść oparta na faktach o siostrach Mirabal z Dominkany, które walczyły o wolność w czasach dyktatury Trujllo. Książka, która mnie zachwyciła i którą polecam każdemu, kiedy tylko mogę. Mało znana, mało rozchwytywana, a szkoda, bo naprawdę warta przeczytania.
2. Wieczna księżniczka – Philippa Gregory
Pierwsze spotkanie z Gregory, które zakończyło się ogromnym sukcesem, bo książkę wspominam po dziś dzień i wiem, że moja biblioteczka wzbogaci się o całe serie historyczne tej autorki. Powieść, którą mimo swoich gabarytów czyta się jednym tchem. Dla osób, które szukają historii dziejących się w Anglii za panowania króla Henryka VII jak znalazł.
3. Kobiety, które zawładnęły Europą – Jean des Cars
To zbiór historii dwunastu kobiet, które zapisały się w dziejach świata. Silne władczynie, o których nie zawsze wiele mówi się na lekcjach w szkole. Jeśli chcecie dowiedzieć się co nieco o Elżbiecie I, Wiktorii, Elżbiecie II, Marii Antonine, Katarzynie Medycejskiej, Krystynie, Marii Teresie, Eugenii, Sisi, Zytcie i Astrid, to ta pozycja jest właśnie dla was.
4. Kobiety Kossaków – Joanna Jurgała-Jureczka
Joanna Jurgała-Jureczka tym razem oddała głos nie słynnym malarzom Kossakom, a kobietom z ich rodu. Zapomniane i niedocenianie, ale na szczęście dzięki Kobietom Kossaków przypomniane. Choć nie interesuję się malarstwem i Kossakami, to tę książkę pochłonęłam. Coś dla miłośników historii XIX- i XX-wiecznej Polski i zainteresowanych życiem Polaków w ówczesnej Polsce.
Miszmasz gatunkowy – erotyki oraz książki z historią i mitologią słowiańską w tle
5. Pucked i Pucked Up – Helena Hunting
Gorąca seria erotyczna o hokeistach w rolach głównych. Pierwsza część opisuje perypetie Violet, natomiast druga jej przyrodniego brata Bucka. Naiwna i prosta, ale przy tym zabawna i wciągająca. Ja Helenie Hunting mówię tak i czekam na kolejne powieści z serii Pucked.
6. Szeptucha (Kwiat Paproci) – Katarzyna Berenika Miszczuk
To, że jestem fanką prozy Katarzyny Bereniki Miszczuk wiadomo nie od dziś. Po przeczytaniu Ja, diablica, Wilk, Wilczyca, a ostatnio również Szeptuchy, wiem, że powieść spod pióra tej autorki będzie świetnym wyborem. Jeśli szukacie więc historii, która odpowie na pytanie „Co by było, gdyby Mieszko I nie przyjąłby chrztu?”, a więc wierzenia dawnych Słowian w XXI wieku, okraszonej humorem i z wątkiem miłosnym, to z pewnością szukacie serii Kwiat paproci, którą ja osobiście bardzo polecam.
7. Alchemia miłości (Kroniki rodu Lacey) – Eve Edwards
Czytałam te książki sześć lat temu i pamiętam, że naprawdę mi się podobały. Eve Edwards nie przysłania swojej powieści tylko wątkiem romantycznym. Oprócz niego porusza kilka ważnych tematów za panowania królowej Elżbiety I, jakimi niezaprzeczalnie są: prześladowania katolików czy konflikty z Hiszpanią. Wiernie ukazuje także życie i realia szesnastowiecznej Anglii, czy to na dworze królowej, czy to nawet w zwykłych wioskach. Choć język nie jest zbytnio stylizowany, to jednak można wyczuć nutkę tego oficjalnego tonu, jakim posługują się bohaterowie. Liczę również na to, że znajdzie się miejsce także i dla pozostałych powieści Edwards na polskim rynku wydawniczym, bo trzeba przyznać, że jej książki naprawdę umilają czas.
Kolejny erotyk, tym razem jednotomowy. Książka-rollercoaster, gdzie miłość przeplata się z pożądaniem i rządzą, sympatia z nienawiścią. Choć nie spodziewałam się niczego specjalnego, to otrzymałam naprawdę ciekawą, poruszającą i gorącą historię. Książkę wręcz pochłonęłam.
Książki młodzieżowe dla nastolatek
9. Do zobaczenia nigdy – Eric Lindstrom
Historia młodej niewidomej dziewczyny, która pokazuje, że nie potrzebuje litości, a jedynie zrozumienia. Główna bohaterka ma silną osobowość, mimo tragedii, jakie ją spotkały – utraty wzroku i rodziców. Wątek miłosny jest naprawdę ciekawie i dobrze poprowadzony. Wyjątkowa młodzieżówka.
10. Zabłądziłam – Agnieszka Olejnik
Jest to jedna z tych książek, które polecam niemal za każdym razem, gdy ktoś szuka tytułu dla nastolatki. Zabłądziłam to powieść, o której się nie zapomina. Historia opisana przez Agnieszkę Olejnik przygniotła mnie podczas czytania swoim ciężarem, wrażliwością i prawdziwością. Tak jak napisałam w recenzji – jest to książka dla nastolatek, ale również dla rodziców – bo autorka świetnie opisała to, co czuje młodzież. Chociaż dorośli również kiedyś byli nastolatkami, to nie tak rzadko „wół zapomina, jak cielęciem był”), a to jest świetna okazja, by sobie o tym okresie przypomnieć.
11. Listy do utraconej – Brigid Kemmerer
Listy do utraconej to książka o stracie, żałobie, poczuciu winy i różnych obliczach ludzkich twarzy. To powieść, którą czytałam bez chwili wytchnienia, z ciekawymi bohaterami i świetną historią. Zdecydowanie ma w sobie to „coś”, co ją wyróżnia.
12. Gwiazd naszych wina – John Green
Ta książka jest już chyba klasyką gatunku literatury młodzieżowej dla nastolatek. Historia nastolatków chorych na raka. Wzruszająca, pouczająca i niezwykle ważna. Jeśli jeszcze jakaś nastolatka jej nie przeczytała, to szczerze polecam, bo jest to jedna z tych powieści, o których się nie zapomina. A po przeczytaniu, można obejrzeć świetną ekranizację, o której już pisałam na blogu – Gwiazd naszych wina (2014).
Kup książkę w okładce filmowej
Kup książkę w okładce ze zdjęcia
13. Powiedz wilkom, że jestem w domu – Carol Rifka Brunt
Młodzieżówka, która jest perełką w oceanie tandety i schematów, jaką zalewa się czytelników. Na ten tytuł na pewno warto zwrócić uwagę i ja Was do tego szczerze zachęcam. Dla młodszych i starszych czytelniczek.
Książki samorozwojowe
14. Codziennie fit – Marta Hennig
Książka ta jest świetnym pomysłem na prezent dla osób, które chcą się zacząć dobrze odżywiać, a co najważniejsze być fit. Poradnik dla początkujących, świetnie wydany i bardzo rzetelny. Martę obserwuję już od kilku dobrych lat, więc wiem, że to solidna i pracowita kobieta, która jest niezwykle autentyczna w tym co robi.
15. Bądź online – Ola Gościniak
Ola Gościniak to druga z kobiet, które można podziwiać i którą można się zainspirować. To właśnie dzięki niej udało mi się przenieść bloga na WordPressa, ogarnąć wtyczki i ważne sprawy związane ze stroną. Nie wiem, co bym zrobiła bez niej i bez jej poradników, które można znaleźć w Internecie. Książkę kupiłam już po tym, jak się przeniosłam, ale jeśli ktoś chce założyć bloga i nie wie, jak się za to zabrać od strony technicznej, to jak najbardziej polecam Bądź online.
Książkę można zakupić tylko u Oli Gościniak – TUTAJ.
Paranormal romance i fantastyka (nie tylko) dla nastolatek
16. Szklany tron – Sarah J. Maas
Celaena Sardothien to bohaterka, której się nie zapomni. Bezwzględna, silna, młoda dziewczyna, do tego ciekawa historia. Świetnie napisana powieść, która wciąga już od pierwszej strony.
17. Saga Księżycowa – Marissa Meyer
Każdy tom serii jest o innej bohaterce, które znamy z baśni i bajek, jednak Marissa Meyer postanowiła je osadzić w przyszłości w zupełnie innej scenerii. Historia łączy się w spójną całość. Jak na razie miałam okazję przeczytać trzy tomy – Cinder (Kopciuszek), Scarlet (Czerwony Kapturek) oraz Cress.
18. Mroczny sekret – Libba Bray
Autorka przeniosła mnie do pełnej magii wiktoriańskiej Anglii, w wielkim stylu. Dobrze wychowane damy, dostojni panowie i nastolatki, które jednak nie są tak ułożone jak przystało. To trylogia, którą pamiętam do dziś i naprawdę szczerze ją polecam.
19. Wodospady cienia i Wodospady cienia: Po zmroku – C.C. Hunter
Trzeba przyznać C.C. Hunter jedno – ma talent do pisania prostych, niewymagających książek dla młodzieży z gatunku paranormal romance, które mają w sobie coś przyciągającego i – mimo wszystko – zaskakującego. Jest pomysł, jest nieskomplikowany język, są ciekawi bohaterowie, a to wszystko sprawia, że do Wodospadów Cienia wraca się z przyjemnością i swego rodzaju sentymentem i czeka z niecierpliwością na kolejne tomy poszczególnych serii. A gdy ta się kończy, ma się ochotę na następną z kolejnym bohaterem w roli głównej, tak też było z Wodospadami cienia i Wodospadami cienia: Po zmroku.
Bez serca to kolejna powieść Marissy Meyer, która przenosi nas do zupełnie innego świata – świata Alicji z Krainy Czarów w nowym wydaniu. Ja czytałam ją z zapartym tchem, nie mogąc się wręcz od niej oderwać. Jeśli szukacie lekkiej lektury, która umili wam czas i da wam trochę emocji, to tytuł dla was.
Książka o kobiecej naturze
21. Radości z kobiecości – Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl
Radości z kobiecości to książka, która jest odpowiedzią na wiele pytań, które pozostawały bez odpowiedzi albo na które odpowiedzi były błędne. Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl postanowiły obalić mity na temat kobiecego ciała i kobiecej seksualności. Lektura obowiązkowa dla każdej młodej dziewczyny wkraczającej w okres dojrzewania lub dla takiej, która właśnie w ten okres wkroczyła.
Na dzisiaj to już wszystkie książki. Czekałam z publikacją tego postu tak długo, bo miałam na niego jakąś wizję, ale niestety nie przeczytałam jeszcze tych książek, które mogłabym tutaj zamieścić (o ile oczywiście by mi się spodobały i z czystym sumieniem, mogłabym wam je polecić!). Na szczęście nic straconego i pomysł na kolejne posty już są!
A Wy, jakie książki dla kobiet, dziewczyn i dziewczynek polecacie?
Zobacz także:
— 17 książek dla chłopaków (starszych i młodszych)