Styczeń był dla mnie czasem zmian – nowej pracy, a co za tym idzie wielu nowych rzeczy do nauczenia. Na szczęście znalazłam czas również na czytanie i oglądanie, co można zauważyć na podsumowaniu, na które Was serdecznie zapraszam.
Książki
Liczba książek przeczytanych: 4
— Dzień czwarty – Sarah Lotz
— Tamte dni, tamte noce – André Aciman
— Kredziarz – C.J. Tudor
— Włam się do mózgu – Radek Kotarski
Najlepsza pozycja: Włam się do mózgu
Największe rozczarowanie: Dzień czwarty
Liczba opublikowanych recenzji: 3
— Ratując Pana Banksa
— Szeptucha
— Pusta noc
Liczba książek zdobytych: 9
Mężczyźni objaśniają mi świat – Rebecca Solnit
Dziwne przypadki ludzkiego mózgu – Sam Kean
Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu – Agnieszka Kościańska
Tamte dni, tamte noce – André Aciman
Kredziarz – C.J. Tudor
Miłość, która przełamała świat – Henry Emily
Listy do utraconej – Brigid Kemmerer
Content marketing po polsku. Jak przyciągnąć klientów – Barbara Stawarz
Włam się do mózgu – Radek Kotarski
Pierwszy miesiąc nowego roku to bardzo pokaźny stosik książek z czego bardzo się cieszę, choć nie ukrywam, że miejsca na półkach już powoli brakuje. Dlatego też zapraszam do zakładki Sprzedam i kupowania wystawionych tytułów (zapraszam również na mój olx, tam wystawiam pojedyncze egzemplarze na bieżąco).
W styczniu skusiłam się na kupienie Włam się do mózgu, Zobaczyć łosia, Dziwne przypadki ludzkiego mózgu i Mężczyźni objaśniają mi świat. Pierwszą z nich już przeczytałam, kolejne są w planach w najbliższym czasie (o ile go w ogóle znajdę, ale postaram się). Content marketing po polsku to egzemplarz recenzencki od wydawnictwa PWN, Tamte dni, tamte noce od wydawnictwa Poradnia K, Kredziarz od Businnes and Culture, natomiast Listy do utraconej i Miłość, która przełamała świat od wydawnictwa YA. Recenzje Kredziarza i Tamte dni, tamte noce już się piszą, więc postaram się je opublikować w lutym, a najpóźniej w marcu.
Filmy
— Dziewczyna z portretu (2015) – pierwszy film obejrzany w nowym roku. Piękny, inny, z charyzmatycznym Eddim Redmaynem w roli głównej. Produkcja, którą na pewno warto obejrzeć.
— Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi (2017) – nie wychowywałam się na Gwiezdnych wojnach i nie jestem wielkim znawcą ani zapalonym fanem. Lubię te filmy, chociaż zaczęłam je poznawać dopiero od Przebudzenia mocy i nadal nie obejrzałam wszystkich części. Ale wydaje mi się, że każda kolejna produkcja jest tworzona tylko dla pieniędzy. Nie jest tak, że film mi się nie podobał, bo mimo wszystko wyszłam z seansu zadowolona, ale jednak… jednak czegoś w nim brakowało.
— Mała Miss (2006) – film, który obejrzałam dzięki tekstowi Kajetana Kusiny z Kusi na kulturę – Tu nie ma nic ciekawego, czyli dlaczego kultura popularna nie lubi depresji (polecam przeczytać!). Rodzinka z filmu jest tak dziwna i różna, że aż dziwnie prawdziwa. A do tego bardzo dobre ukazanie depresji i połączenie jej z mówcą motywacyjnym – bezcenne.
— Co ty wiesz o swoim dziadku? (2016) – kolejna głupia komedia, którą można obejrzeć na jeden raz.
— Rysiek Lwie Serce (2013) – jedna z najsłabszych bajek, jakie miałam okazję oglądać. Hiszpańska produkcja nie porwała mnie jakoś szczególnie, choć mogła wyjść z tego naprawdę ciekawa historia, mówiąca o dążeniu do wyznaczonego celu pomimo przeciwności losu. Niestety miałam tutaj do czynienia niekiedy z głupotą, a co najważniejsze ze stereotypami. Głupia blondynka, w której jest zakochany główny bohater, myśli tylko o swoim wyglądzie, napakowany i równie inteligentny mięśniak, tytułowy Rysiek (w oryginale Justin) jest chuderlakiem z ambicjami i walecznym sercem.
Internet
— Jak można przegapić objawy depresji? Na to pytanie odpowiada Asia z Królika doświadczalnego.
— Kolejny post o depresji tym razem Moniki z Psycholog pisze – Pytania i odpowiedzi o depresję.
— Ambitne książki nie istnieją, czyli styczniowy felieton Jakuba Ćwieka i jak dla mnie znowu w punkt.
— A co jeśli to psycholog walczy z depresją? O Depresji psychologa rozmawia Igor Rotberg z psycholożką i terapeutką Renatą Pająkowską-Rożen.
— O Największych wyzwaniach dla blogosfery książkowej i Dlaczego niektórych wkurzają blogi/vlogi o książkach? napisał Rafał Hetman z Czytam Recenzuje. Ciekawe spojrzenie na ten kawałek Internetu, o którym warto rozmawiać.
— Psychologii ciąg dalszy tym razem o na Zdrowej głowie O lęku napadowym słów kilka.
A Wy, co ciekawego przeczytaliście lub obejrzeliście w styczniu? Zapraszam również do zaglądania na moje profile społecznościowe, gdzie dodaję coś więcej od siebie: